05 Kwi

Barcelona, Bruksela, Walencja – WĘDRÓWKI ALEWORKA NR 2

Tym razem wędrowało etui na komórkę. Musiało przejść długą drogę, by spotkać się z właścicielką.

By trafić do Walencji w Hiszpani, najpierw bardzo się zmęczyło czekaniem na samolot i siedziało na lotnisku Charleroi w Brukseli.

DSC_4621 (1)

Następnie odwiedziło Barcelonę i miło spędziło czas w metrze, choć po minie widać że jednak czuło się niewyraźnie 😉

zdjęcieW końcu dotarło na Fallas w Walencji i zniknęło z kadru wpadając w wir zabawy oraz oglądając wszelkiej maści rzeźby, figury!

DSC_4958

A co to takiego FALLAS? To hiszpańskie święto o charakterze festiwalu odbywające się co roku w marcu w Walencji.

Głównym elementem święta są rzeźby tworzone z kartonu, plastrów, wosku i drewna, wykonywane według projektów zawodowych artystów plastyków, które płoną na ulicach miasta w ostatnim dniu świąt – 19 marca. Każdej grupie rzeźb towarzyszy mniejsza grupa, wykonana przed dzieci ‚ninots’ z danej dzielnicy lub osiedla.

DSC_4655

Ogromne, kolorowe monumenty nadal są prześmiewczym wyrazem opinii publicznej na bieżące, lokalne tematy. Każda falla jest centrum lokalnego stowarzyszenia. 16 marca fallery i fallerzy zakładają swoje tradycyjne stroje. Odbywa się przemarsz przez miasto wszystkich uczestników oraz wybranie najładniejszej fallery zarówno w kategorii dorosłych, jak również dzieci oraz odbiera się nagrody przyznawane przez urząd miasta za najciekawsze i najładniejsze falle. Wieczorem odbywa się cabalgata, czyli przemarsz przez miasto lokalnych orkiestr, odbywają się pokazy jazdy konnej, a następnie trwa całonocna zabawa aż do rana. Następnego dnia ma miejsce ofrenda i jest to ofiara kwiatów Matce Boskiej. Przez miasto wówczas maszerują wystrojone fallery, niosąc ze sobą bukiet kwiatów, na koniec bukiety układane są na drewnianym rusztowaniu znajdującym się przed bazyliką na Plaza De La Virgen, tworzącym stożek wokół rzeźby Matki Boskiej .

Podczas Las Fallas począwszy od 1 marca na Plaza del Ayuntamiento codziennie o godzinie 14-tej odbywa się La Mascleta – pięciominutowy pokaz huku i dymu petard. Całe święto trwa do 19 marca, kiedy to w nocy wszystkie falle zostają spalone. Źródło: wikipedia.org

Żeby zobaczyć, co tam się dzieję, trzeba tam być. Zaznaczam ten punkt jako „places to visit”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook