22 Lip

Co się kryje w chlebie?

W końcu znalazłam ciekawy artykuł uświadamiający, co można znaleźć w chlebie. Polecam: ulicaekologiczna.pl
Dlatego warto zastanowić się, co jesz codziennie i jaki wpływ mogą mieć wymienione w artykule szkodliwe substancje dla twojego zdrowia.

Kolejny, znaleziony artykuł:

Boże, co oni dodają do pieczywa? I my to jemy!

Chleb
Chleb z tradycyjnej piekarni (po lewej) i dyskontu (po prawej)

Wchodzisz do sklepu i co widzisz? Wielkie, rumiane bochenki, pachnące tak, jakby dopiero zostały wyjęte z pieca. Ale uwaga, nie daj się nabrać! Ten chleb nie dość, że naszpikowany jest chemią, to także substancjami pozyskanymi ze zwierzęcego włosia oraz piór.
Kto psuje nam chleb? Zdaniem rzemieślników-piekarzy duże masowe piekarnie, np. w marketach. – Tam chleb robi się z zamrożonego wyrobu i tylko odgrzewa w piecu. Albo z proszku. Wystarczy dodać trochę wody i chleb gotowy. Mieszanka gwarantuje sukces i zysk, nie ma żadnych strat jak w tradycyjnym wypieku – tłumaczy Krzysztof Jarczyk, właściciel piekarni w Orzeszu (woj. śląskie). – Bo za zakwas, tempo wyrastania prawdziwego chleba i jego wypiek ma wpływ pora dnia, nawet pogoda – dodaje.

W hurtowniach można kupić gotowe mieszanki, które z tradycyjnym wypiekiem nie mają nic wspólnego. Są w nich tłuszcze, kwas askorbinowy (E300), dzięki któremu bochenek rośnie. Chleb wygląda po niej jak „nadmuchany”.

Największa groza czai się w L-cysteinie (E920). To aminokwas uzyskiwany m.in. ze zwierzęcego włosia i piór! Cysteina daje rozciągliwe ciasto, które piekarzowi nie rozpada się.

Są jeszcze inne dodatki – mąka sojowa, która umożliwia dodanie większej ilości wody. Chleb po tym puchnie – staje się wielki i miękki.
Źródło: http://pieniadze.fakt.pl/Jemy-chleb-z-siersci-i-pior-Co-dodaja-do-pieczywa,artykuly,221670,1.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook