30 Mar

Wesołych Świąt i smacznego jajka

Zanim złożę wszystkim życzenia świąteczne, mam dla was kilka ciekawostek, które i mnie zaintrygowały do tego stopnia, że wdrożę je w życie.

Jakie kolory pisanek zawitają u was w koszykach? Czy wiecie, że każdy kolor ma swoją symbolikę?

– Jajka czerwone symbolizowały krew przelaną przez Chrystusa za ludzkie grzechy. Czerwień oznacza też szczęście w życiu, nadzieję, słońce oraz namiętność.
– Czerń oznacza wieczność (pamięć).
– Kolor fioletowy oraz niebieski – umieszczenie na wielkanocnych pisankach tych kolorów oznaczało koniec żałoby wielkopostnej i czas radości ze zmartwychwstania. Kolor niebieski symbolizował również niebo, powietrze, był symbolem zdrowia.
– Radość ze zmartwychwstania Jezusa symbolizują kolory żółty, różowy i zielony. Zielony to również symbol nadziei, wiosny i rodzącego się życia.
– Biały oznacza niewinność czystość oraz narodziny.
– Żółty światło, czystość, młodość, szczęście i gościnność, czy serdeczność.
– Kolor pomarańczowy lub lekko brązowy to wytrzymałość, siła oraz symbol cierpliwości.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Na www.mmpoznan.pl proponują:

1. Sól – przyprawa w koszyczku jest symbolem trwałości oraz przymierza z Bogiem.
2. Mała butelka wina – coraz rzadziej można ją znaleźć w koszyczku, kiedyś była nieodzownym elementem wielkanocnej tradycji. Jest symbolem władzy królewskiej, wiąże się również z ostatnią wieczerzą w Wielki Czwartek.
3. Chleb – podobnie jak wino, ma silne konotacje z Wielkim Czwartkiem.
4. Chrzan – śniadanie wielkanocne w dawnych czasach rozpoczynało się od polizania chrzanu lub wypicia kieliszka wódki. Ma to przypominać o gorzkiej śmierci pojonego octem Chrystusa.
5. Pisanki lub jajka – jest to uniwersalny symbol życia. Przez 200 lat Kościół zakazywał święcenia jajek, gdyż traktowane były jako przedmioty o charakterze magicznym.
6. Wędlina i kiełbasa – symbol dostatku.

Mnie najbardziej zdziwił punkt 2. – czy wam zdarzało się wkładać od koszyczka wino? Nawet jakbym chciała to nie mam małej buteleczki!

Tym akcentem zakończę swe przemyślenia o tym, jak powinna wyglądać Wielka Sobota.

Życzę wszystkim Wesołych Świąt i smacznego jajka, czy dyngus będzie mokry już się nie łudzę, także życzę cieplutkich chwil w domowym zaciszu!
Do zobaczenia po Świętach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *