19 Lut

Co spakować w nasz aleWorek w góry?

Wyprawa w góry

Wyjazd w góry to nie lada wyzwanie dla obeznanych w terenie turystów jak i osób, które dopiero co zaczynają przecierać górskie szlaki. Organizując wycieczkę w góry trzeba liczyć się z ryzykiem, jednak jest ono zdecydowanie mniejsze, gdy w naszym worku podróżnym znajdują się najpotrzebniejsze przedmioty. Zobacz, jaki plecak wybrać na wyjazd w góry i co obowiązkowo do niego spakować.

Co należy obowiązkowo zabrać ze sobą w góry?

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie trzeba przygotować do wyprawy w góry jest wygodny plecak, bądź najlepiej worek, który dzięki swoim niedużym rozmiarom nie będzie utrudniał nam wędrówki, a mieści w sobie najważniejsze przedmioty, ponieważ w wędrówkach górskich nie chodzi o zdobywanie szczytów, a tworzeniu wspaniałych wspomnień i poznawaniu terenów górzystych. W worku jedną z najbardziej wartościowych rzeczy podczas wycieczki pieszej po górach są przede wszystkim dokumenty takie jak dowód osobisty, ubezpieczenie oraz kartka z informacjami o chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach. Oprócz tego w ekwipunku powinna znaleźć się mapa, kompas bądź GPS, przewodnik książkowy i przede wszystkim naładowany telefon, w którym najlepiej wpisać na początku kontaktu do bliskiej osoby skrót ICE (in case of emergency), wtedy w razie wypadku służby pogotowia wiedzą od razu z kim się skontaktować. Dodatkowo najlepiej ubezpieczyć się w małą turystyczną apteczkę z pełnym wyposażeniem, wodę oraz zapas kalorii, które zapewniają kanapki, batony czy czekolada. Przydadzą się także artykuły higieny intymnej oraz przede wszystkim buty trekkingowe, dzięki którym nogi nie będą tak obolałe jak w zwykłych tenisówkach.

Najważniejsze rzeczy, które powinno się spakować w sezonie zimowym

W dzisiejszych czasach pogoda w sezonie zimowym jest bardzo zmienna i zaskakuje nie tylko mieszkańców z miast na południu kraju, ale też i odwiedzających góry turystów. W takim przypadku warto sprawdzić prognozę pogody, jaką zapowiadają na termin wyjazdu i pod tym kątem spakować worek podróżny. Jednym z kluczowych przedmiotów w zimowym ekwipunku jest termos bądź kubek termiczny z ciepłym napojem, który będzie nam towarzyszył podczas wędrówki. Oprócz tego w trakcie sprawdzania pogody trzeba zdecydować czy wystarczy zabrać jedynie codzienną bluzę czy jednak zimowy polar, który będzie o wiele cieplejszym okryciem niż kangurka. Dodatkowo bez względu na temperaturę zdecydowanie powinno się zaopatrzyć w bieliznę termoaktywną, która będzie dostosowywała temperaturę do naszego ciała oraz temperatury na na zewnątrz. Ze względu też na to, że zimą coraz szybciej robi się ciemniej, nie tylko warto chodzić po oznakowanych szlakach, ale także spakować do worka latarkę z zapasowymi bateriami.

Plecak z kodury

Co spakować do plecaka w sezonie wiosna-lato?

Wiosną i latem ze względu na coraz wyższe temperatury w kraju należy zaopatrzyć się w luźne ubrania takie jak bluzki z krótkim rękawkiem i cienkie spodnie. Poza tym w worku powinno znaleźć się okrycie głowy takie jak czapka z daszkiem czy bandana, zależnie od preferencji osobistych oraz okulary przeciwsłoneczne, które będą chronić oczy przed promieniowaniem UV łącznie z pokrowcem i płynem przeciw parowaniu. Latem także zdarzają się anomalie pogodowe, co może skutkować wysokimi opadami deszczu, podczas, których idealnie sprawdzi się wysokiej jakości worek wodoodporny z kodury, do którego warto spakować także cienką pelerynę przeciwdeszczową.

Na wycieczki w góry można wybierać się o każdej porze roku, ponieważ na znaczną większość warunków pogodowych jest się w stanie się przygotować. Najważniejszą zawartością worka podróżnego są dokumenty osobiste, apteczka pierwszej pomocy oraz żywność. Bardzo dobrym pomysłem jest spisanie najbardziej przydatnych przedmiotów podczas wyprawy górskiej i choć oczywiście wszystkich rzeczy nie jest się w stanie spakować do worka, to jednak dobrze jest zabrać ze sobą najpotrzebniejsze z nich, dostosowując się do panujących na wyżynach warunków, aby ekwipunek jak i sam worek był lekki i nie utrudniał pieszej wędrówki.