31 Sty

Jak być bardziej eko, czyli metoda małych kroków

eko torba

Ekologiczne życie kojarzy się z długą listą wyrzeczeń niezbędnych do tego, by funkcjonować  w sposób przyjazny planecie. To mit – chcąc zaprzyjaźnić się z Ziemią, wystarczy wykonać kilka małych kroków, bowiem nawet pozornie niewielkie zmiany mają znaczenie. Jak więc być bardziej eko? Przeczytaj i poznaj nasze wskazówki.

Eko postanowienia

Trudno zliczyć jak wielu ludzi w styczniu siada przy stole z kartką papieru i spisuje listę celów na najbliższe miesiące. Jednym z częściej podejmowanych wyzwań jest postanowienie, by w nowym roku żyć ekologicznie, co bezsprzecznie jest trudne do zrealizowania, gdyż funkcjonowanie w absolutnej zgodzie z naturą wymaga nie tylko odwagi i determinacji, ale też niezliczonej ilości czasu oraz pieniędzy. Bardzo łatwo jest więc takim eko postanowieniem się zniechęcić. Aby tego uniknąć, lepiej wyznaczyć sobie kilka celów, które są prostsze do osiągnięcia, a ich realizacja zbliży Cię do funkcjonowania w sposób przyjazny planecie.

Jak być eko?

Ekologiczne życie rozpoczyna się tak naprawdę w naszym domu, gdzie wykonując naprawdę małe kroki, z łatwością możemy stać się bardziej przyjaźni Ziemi. Wystarczy bowiem pamiętać na co dzień o takich drobnostkach jak zakręcanie wody przy myciu zębów, zamianie długich kąpieli na prysznic, nie wstawianie na wpół pustej pralki czy też zmywarki. Oprócz oszczędzania wody, warto zmniejszyć też zużycie plastiku, na przykład zabierając na zakupy eko-torbę albo plecak. Można też zaopatrzyć się w plecione siatki na owoce i warzywa oraz jutowe lub płócienne woreczki na produkty sypkie. Oczywistym krokiem wydaje się również zamiana samochodu na rower lub po prostu spacer, dzięki czemu zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych. Wszystkie te rozwiązania to naprawdę małe kroki, które nie tylko sprawią, że będziemy bardziej eko, ale pozwolą też oszczędzić na rachunkach.

Wybieraj lokalnie

Innym z działań, które możemy podjąć na drodze do życia w ekologicznym stylu jest wytworzenie nawyku rozsądnego kupowania, co oznacza nie tylko nabywanie mniejszej ilości rzeczy i tworzenie dokładnej listy potrzebnych produktów przed wyjściem do sklepu, ale sprowadza się to także do robienia zakupów w sprawdzonych miejscach. Kupując od znajomych sprzedawców w małych sklepikach, na rynkach i bazarkach oraz przez internet, wspieramy przede wszystkim rodzimą gospodarkę. Dodatkowo jeśli wybiera się towar lokalnych producentów, można być pewnym, że został on wyprodukowany zgodnie z przyjętymi normami etycznymi na terenie naszego kraju. Działanie to ma też wymiar proekologiczny, albowiem podczas transportu towaru z miasta to miasta emisja szkodliwych gazów do atmosfery jest znacznie niższa niż przy przewożeniu ich pomiędzy kontynentami.

Całkowita zmiana dotychczasowej codzienności i nagłe odrzucenie wszystkich przyzwyczajeń na rzecz ekologicznego stylu życia nie może skończyć się dobrze – motywacji zabraknie nam prawdopodobnie już po kilku dniach. Dlatego nie zapominajmy, że w byciu przyjaznym planecie nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę, wystarczające będzie podjęcie choćby kilku możliwych do zrealizowania postanowień i wytrwałe dążenie do ich spełnienia.