29 Mar

Wiosenna rzeżucha z eko osłonką

Rzeżucha w doniczce

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Jedną z tradycji jest sadzenie rzeżuchy, którą można ozdobić świąteczny stół lub parapet. Warto przemyśleć ozdobienie doniczki w nieoczywisty sposób, tak aby nadać jej odrobiny magii.

Czym zakryć doniczkę?

Najbardziej klasycznym sposobem na zaprezentowanie wiosennej rzeżuchy jest trzymanie jej w doniczce. Niestety, aby stworzyć estetyczne ozdoby mieszkania na Wielkanoc trzeba odnaleźć doniczkę, która idealnie komponowałaby się z pozostałymi wzorami na stole bądź w całym pomieszczeniu. Bardzo praktycznym pomysłem na stworzenie uniwersalnej ozdoby, jest otulenie doniczki workiem jutowym od aleWorek. Jest to wspaniała osłonka wykonana z naturalnej tkaniny. W czasach gdzie minimalizm oraz styl życia Zero Waste triumfuje, warto wykorzystać ten motyw do przyozdobienia świątecznego stołu bądź kuchni. Ogromnym plusem tejże ozdoby jest neutralność kolorów oraz możliwość ponownego użytkowania worka, nawet po świętach. Można ozdobić nim rośliny w sypialni, stworzyć z niego organizer na kosmetyki, pędzle do makijażu bądź przybory biurowe. Aby nadać mu niepowtarzalnego charakteru, można obwiązać go kolorową wstążką. Na Wielkanoc idealnie sprawdzi się ta w kolorze żółtym. W otoczeniu tulipanów i żonkili będzie wyglądać bajecznie, a jednocześnie minimalistycznie.

Osłonka

Kiedy najlepiej zasadzić rzeżuchę?

Najłatwiejszym sposobem na wyhodowanie pięknej i apetycznej rzeżuchy, jest zasadzenie jej na podłożu z waty. Łatwość wykonania tego zadania jest na tyle duża, że będzie w stanie sobie z nim poradzić każdy domownik, nawet ten najmłodszy. W płaskim naczyniu wystarczy ułożyć watę, posypać ją nasionami i zwilżyć wodą. Pierwsze kiełki można zobaczyć już po 1-2 dniach, jednak do spożycia rzeżucha będzie się nadawać po 7-10 dniach. Uprawę najlepiej zacząć już na dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi, aby mieć pewność, że dorobi się prawdziwej łąki. Osłonkę na doniczkę warto zakupić wcześniej, by mieć pewność, że przyjdzie na czas. Niemniej jednak najbezpieczniejszym terminem złożenia zamówienia będzie około tydzień przed planowanym sadzeniem.

Do czego wykorzystać rzeżuchę?

Rzeżucha posiada wiele wspaniałych właściwości, ponieważ zawiera magnez, potas, jod, wapń i witaminy z grupy B, więc idealnie nadaje się dla osób chorych na cukrzycę czy posiadających problemy dermatologiczne. Rzeżucha wspiera procesy trawienia dlatego warto dodawać ją do świątecznych potraw. Wystarczy dorzucić ją do majonezu, który nakłada się na jajka, ozdobić nią kanapkę, dodać do warzywnej sałatki bądź zielonego smoothie.

Święta Wielkanocne kojarzą się z pozytywnymi emocjami, śniadaniem jedzonym w rodzinnym gronie i wiosenną świeżością. Warto przygotować się do tych dni jak najlepiej, ozdobić mieszkanie w wyjątkowy, nietuzinkowy sposób i zachwycić domowników lub zmobilizować ich do wspólnej pracy.