03 Lip

Jak dbać o len? Pielęgnacja tkaniny lnianej

Len, jako tkanina towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Kiedyś uchodzący za szorstki i nieprzyjemny w dotyku materiał a dziś królujący w świecie mody, dekoracji wnętrz i w naszych kuchniach.  Coraz więcej ludzi sięga po lniane ubrania czy dodatki dla domu. Motywacją do tego jest większa świadomość oraz chęć życia w zgodzie z naturą i otaczającym nas środowiskiem.

Właściwości lnu

Tkanina lniana ma wiele zalet przede wszystkim jest naturalna, ekologiczna i biodegradowalna. Dzięki swoim właściwością przeciwgrzybiczym i antystatycznym wspaniale nadaje się do kontaktu z żywnością zresztą, jeśli już masz nasz lniany worek na chleb to doskonale o tym wiesz, że pieczywo przechowywane w lnie dłużej zachowuje świeżość. Len to przewiewny lekki materiał idealnie nadając się na koszule i letnie sukienki. Sprawia, że mniej się pocimy oraz hamuje rozwój bakterii. Jest antyalergiczny, dlatego świetnie nadaje się na ubrania oraz pościel dla alergików, ponieważ nie wywołuje żadnych podrażnień i uczuleń. Cechą charakterystyczną tej naturalnej tkaniny jest jej podatność na gniecenie. Przez co wiele osób rezygnuje z kupowania lnianych ubrań czy dodatków niepotrzebnie, bo len ma tak wyglądać.

Jak prać len?

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie używać silnych środków piorących z zawartością chloru oraz o intensywnych zapachach! To spowoduje, że włókna tkaniny będą się niszczyć. Najlepiej stosować szare mydło lub bezzapachowy delikatny proszek. Kiedy pierzesz w pralce pamiętaj o tym, aby wybrać delikatny cykl prania oraz nie zapełniać pralki nadymanie, to może powodować skręcanie się prania i w efekcie rozciągnięcie i zmianę kształtu Twoich rzeczy. Jeśli pierzesz ręcznie, rób to delikatnie bez szorowania, skręcania i wyciskania. Aby uniknąć odkształceń podczas suszenia powinno się je rozkładać na płasko. Len można prasować, ale robi się to na mokro.

A jak prać lniany worek?

Często zadajecie pytania jak zadbać o lniany worek? Czy można go prać, prasować? I jakich środków do tego używać? My rekomendujemy pranie ręczne możesz to zrobić w zimnej lub ciepłej wodzie, ale nie gorącej. 30 – 40 Stopni to odpowiednia temperatura. Możesz użyć do tego bezzapachowego mydła. Nigdy nie stosuj nic, co zawiera chlor! Po wypraniu, możesz worek wyprasować. Najlepiej, kiedy jest jeszcze wilgotny, jeśli wyschnie zbyt mocno spryskaj go wodą i wyprasuj. Jeśli chcesz możesz wyprać worek w pralce, delikatne pranie + środek bezzapachowy na pewno mu nie zaszkodzą.

Jak widać pielęgnacja lnu nie jest taka straszna, jeśli znamy kilka podstawowych zasad i wiemy jak je stosować. Dlatego nie bój się naturalnych tkanin, korzystaj z ich cudownych właściwości. Jeśli nie masz jeszcze nic lnianego w swoim domu, możesz zacząć od drobiazgu, jakim jest lniany worek, skorzysta na tym twoje pieczywo a Ty nauczysz się pielęgnować tę wyjątkową tkaninę.